...

نصب کمپرسور دندانپزشکی و نکات محل قرارگیری کمپرسور

نصب کمپرسور دندانپزشکی و نکات محل قرارگیری کمپرسور

نصب کمپرسور دندانپزشکی که شامل نکاتی است که باید رعایت شوند که در طول عمر دستگاه تاثیر گذار بوده و باعث کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری کمپرسور می‌شود. نکاتی در ادامه این مقاله گفته شده است که می‌تواند محل مناسب، محل نصب کمپرسور و همچنین نکات نگهداری است تا کمترین خرابی را در پی داشته باشد.

نصب کمپرسور دندانپزشکی

نصب کمپرسور دندانپزشکی اویل فری که بیشترین کاربرد را دارد و کلیه مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی باید از آن استفاده کنند، کاری تخصصی است و باید نکاتی برای محل قرار گیری، نوع شیلنگ های انتقال هوا و همچنین نحوه ی درست نصب را در نظر گرفت.

کمپرسور های اویل فری در حال حاضر بیشترین مدل برای استفاده در دندانپزشکی هاست که معروف به کمپرسور بیصدا نیز هستند

مراحل نصب کمپرسور دندانپزشکی

مراحل نصب کمپرسور دندانپزشکی

بعد از خرید کمپرسور مناسب دندانپزشکی، باید برای نصب اقدام کنیم. مراحل نصب کمپرسور دندانپزشکی عبارتند از:

انتخاب محل مناسب

محل قرار گیری برای کمپرسور دندانپزشکی بسیار حائز اهمیت که باید رعایت شود. محل قرارگیری کمپرسور دندانپزشکی باید بدور از هرگونه رطوبت، محلی خشک و در محیط های عاری از آلودگی ها باشند. قرارگیری درون باکس های چوبی یا فلزی مستلزم داشتن تهویه هوای مناسب است که باید فن نیز بر روی آن ها قرار گیرد.

دقت داشته باشید که دیده شده است که درون سرویس بهداشتی نیز کمپرسور نصب می‌شود، این غیر بسیار غیر اصولی بوده و علاوه بر نداشت تهویه، باعث تجمع هوای آلوده درون کمپرسور شده و در زمان شروع به کار باعث ایجاد ترس خواهد شد.

لوله کشی های انتقال هوا

لوله کشی های انتقال هوا در نصب کمپرسور دندانپزشکی

از طریق لوله ویا شیلنگ برای انتقال هوای درون مخزن کمپرسور، باید استفاده نمود که میتوان از این هوا را از طریق لوله های آزبست و یا شیلنگ های فشار قوی پی یو 8 یا پی یو 10 استفاده نمود.بهتر است لوله کشی ها از زیر کار باشند تا زیبایی مطب از بین نرود.

داشتن سایه بان و محل امن

اگر کمپرسور قرار بر این است که در پشت با یا بالکن قرار گیرد، نباید زیر آفتاب مستقیم قرار گیرد. استفاده از سایه بان ها همچنین از ورود باران و برق به کمپرسور جلوگیری می‌کند. داشتن سایه بان برای کمپرسور دندانپزشکی باعث جلوگیری از اتصالی برق نیز خواهد شد.

نقشه نصب کمپرسور دندانپزشکی

نقشه نصب کمپرسور دندانپزشکی

نقشه نصب کمپرسور دندانپزشکی که در عکس مشخص شده، برای کمپرسور سه یونیته در نظر گرفته شده است. لوله کشی در کمپرسور دندانپزشکی راحت است اما باید از شیلنگ فشار قوی پی یو برای روی کار یا آزبست برای زیر مصالح ساختمانی استفاده نمود.

انتخاب مکان مناسب برای کمپرسور

انتخاب مکان مناسب برای کمپرسور دندانپزشکی بسیار حائز اهمیت است و باید کاملا درست انتخاب شود تا ناخواسته دچار خرابی زودهنگام کمپرسور باد نشود. نکات انتخاب مکان مناسب برای کمپرسور عبارتند از:

  • نصب در پشت بام یا باکن مطب
  • داشتن محفظه برای جلوگیری از ورود باران و برف
  • انتخاب مکانهایی با بیشترین تهویه هوا
  • قرار دادن فن در صورت نصب در فضای بسته کمد
  • عدم نصب در سرویس های بهداشتی و تجمع آلودگی در کمپرسور

تهویه هوای مناسب برای کمپرسور

تهویه هوای مناسب برای کمپرسور دندانپزشکی باید درست و به طور کامل انجام شود تا هم هوای مطلوب در مخزن جمع آوری و هم هوایی بدون آلودگی باشد. در اتاق ها باکس هایی که کمپرسور درون آن ها قرار میگیرد، تهویه هوا بسیار نامناسب است باعث داغ شدن خرابی زود هنگام موتور خواهد شد که باید از فن استفاده شود.

سعی شود از قرارگیری کمپرسور در کنار سرویس های بهداشتی و همچنین ساکشن های مرکزی خشک جلوگیری شود تا تجمع آلودگی به حداقل برسد.

نکات نگهداری از کمپرسور دندانپزشکی

نگهداری از کمپرسور هوای دندانپزشکی بدون روغن برای اطمینان از کارایی، طول عمر و تحویل هوای فشرده تمیز، خشک و بدون روغن به تجهیزات دندانپزشکی ضروری است. در اینجا چند دستورالعمل کلی برای نگهداری از کمپرسور دندانی بدون روغن آورده شده است:

بازرسی منظم

برای شناسایی هرگونه نشانه ای از سایش، آسیب یا نشتی، بازرسی های بصری معمولی را انجام دهید. شلنگ ها و اتصالات را به طور منظم بررسی کنید.

تعویض فیلتر هوا

فیلترهای هوا را در فواصل زمانی توصیه شده توسط سازنده تعویض کنید. فیلترهای ورودی را تمیز یا تعویض کنید تا از ورود آلاینده ها به سیستم جلوگیری کنید.

خالی کردن رطوبت مخزن

رطوبت مخزن هوا را به طور مرتب تخلیه کنید. رطوبت می تواند انباشته شود و کیفیت هوای فشرده را به خطر بیندازد.

نتیجه گیری

نصب کمپرسور های دندانپزشکی باید به صورت اصولی و با رعایت حداکثر استاندارد ها انجام شود تا در طول دوران استفاده، دچار خرابی زودهنگام نشوند. انتخاب مکان درست برای نصب یکی از اصلی ترین نکات در بحث راه اندازی کمپرسور دندانپزشکی است.

همیشه به دستورالعمل های نگهداری خاص ارائه شده توسط سازنده کمپرسور هوای دنداپزشکی بدون روغن خود مراجعه کنید، زیرا توصیه ها ممکن است بر اساس نوع و مدل کمپرسور متفاوت باشد. نگهداری منظم به اطمینان از تحویل هوای فشرده با کیفیت بالا و بدون روغن در کاربردهای دندانپزشکی کمک می کند و به کارایی و قابلیت اطمینان کلی عمل دندانپزشکی کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *