ساکشن مرکزی دندانپزشکی چیست؟ تفاوت ساکشن خشک و مرطوب

ساکشن مرکزی دندانپزشکی

ساکشن مرکزی دندانپزشکی با توجه به اینکه ساکشن های دندانپزشکی نقش اساسی در حفظ یک محیط خشک در طول درمان های دندانپزشکی ایفا می کنند، مهمترین انتخاب برای حفظ بهداشت و تامین دید کافی در جراحی های دندانپزشکی دارد. یکی از سوالات رایج، انتخاب بین دو سیستم ساکشن خشک و ساکشن مرطوب است. در ایران بیشتر ساکشن ها با وجود کمبود آب، از نوع خشک هستند.

هدف این مقاله بررسی کامل ساکشن مرکزی دندانپزشکی، ویژگی ها، مزایا، کاربردهای ساکشن خشک و ساکشن مرطوب در دندانپزشکی است.

ساکشن مرکزی دندانپزشکی چیست؟

متخصصان دندانپزشکی اغلب با تصمیم انتخاب بین سیستم ساکشن مرکزی و دستگاه ساکشن قابل حمل روبرو هستند. هدف این مقاله بررسی عمیق ویژگی ها، مزایا، ملاحظات و کاربردهای دستگاه ساکشن مرکزی و ساکشن قابل حمل دندانی است.

ساکشن دندانپزشکی خشک چیست؟

ساکشن دندانپزشکی خشک چیست؟

ساکشن دندانپزشک خشک (Dry Suction) بر اساس اصل فشار منفی تولید شده توسط پمپ خلاء، مکش ایجاد می‌کند. موتور خلاء یک نیروی مکش قوی در خطوط ساکشن ایجاد می کند و به سرعت بزاق، خون و زباله ها را از حفره دهان خارج می کند که ساکشن خشک، آب را در مکانیسم خود دخالت نمی دهد.

با توجه به اینکه مایعات به سمت ساکشن هدایت نمی‌شود، نیاز است که از طریق سپراتور که در کنار لوله های یونیت نصب می‌شود، مایعات مستقیم به فاضلاب هدایت شده و هوای خشک به سما ساکشن برود.

یکی از مزیت های بزرگ ساکشن مرکزی خشک، امکان قرارگیری ساکشن در مکان های هم سطح یونیت و یا پشت بام است.

ساکشن دندانپزشکی مرطوب چیست؟

ساکشن دندانپزشکی مرطوب چیست؟

ساکشن دندانپزشکی مرطوب (Wet Suction) از ترکیب آب و خلاء برای ایجاد مکش استفاده می‌کنند. پمپ خلاء آب را به داخل لوله های ساکشن هدایت میکند و جریانی ایجاد می کند که به طور موثر مایعات و زباله ها را از حفره دهان خارج می کند.

برای نصب ساکشن مرکزی مرطوب، نیاز است که ساکشن در ارتفاع یکسان با یونیت و یا پایین تر از سطح یونیت باشد.

مزایای ساکشن دندانپزشکی خشک

 • قدرت بیشتر
 • فعال شدن مکش سریع
 • تخلیه سریع و موثر بزاق و موادها
 • عدم هدر رفت آب
 • هزینه نگهداری و تعمیرات کمتر
 • عدم نیاز به فشار مناسب آب برای ایجاد مکش
 • لوله کشی آسان تر نسبت به مدل های مرطوب

مزایای ساکشن دندانپزشکی مرطوب

 • صدا و نویز کمتر
 • خنک شدن بیشتر دستگاه به علت عبور آب از سیستم
 • مدت زمان استفاده بیشتر به علت عدم داغ شدن دستگاه
 • عدم آلودگی هوا

معایب ساکشن دندانپزشکی خشک

 • صدا و نویز بیشتر به علت داشتن قطعات مکانیکی بیشتر
 • معمولا دستگاه های ساکشن دندانپزشکی خشک قیمت بالاتری دارند
 • آلوده بودن هوای اطراف ساکشن
 • هزینه کمتر به نسبت مدل خشک

معایب ساکشن دندانپزشکی مرطوب

 • هدر رفت آب
 • هزینه بیشتر در هنگام خرابی دستگاه
 • نیاز بیشتر برای تمیز شدن و همچنین مراقبت از دستگاه
 • جرم گرفتگی لوله ها و دستگاه ساکشن پس از مدتی استفاده به علت حرکت مایعات تا ساکشن
 • نیاز به استفاده در محیط هم سطح

نقشه نصب ساکشن مرکزی دندانپزشکی

نقشه نصب ساکشن مرکزی دندانپزشکی

نقشه نصب ساکشن مرکزی دندانپزشکی که بهتر است لوله کشی های ساکشن و سیم سوئیچ فرمان ساکشن از زیر کف مطب انجام شده و شیب بندی ها و تعداد زانو و متراژ لوله های ساکشن از قبل محاسبه شود تا کمترین کاهش مکش را داشته باشیم.

کدام ساکشن مناسب مطب و کلینیک ها است؟

انتخاب برا اساس نیاز

تصمیم برای خرید ساکشن خشک و ساکشن مرطوب دندانپزشکی باید با نیازهای خاص مطب دندانپزشکی مطابقت داشته باشد. ملاحظاتی مانند حجم روش های درمان انجام شده و تعداد بیماران در روز نقش مهمی در تعیین مناسب ترین ساکشن دندانپزشکی دارند.

انتخاب بر اساس هزینه

جنبه مالی بدون شک عامل مهمی در هنگام انتخاب بین سیستم خشک و مکش مرطوب دندانپزشکی است. در حالی که هزینه اولیه ممکن است متفاوت باشد، تجزیه و تحلیل هزینه اولیه خرید، هزینه های تعمیر و نگهداری و قدرت هر کدام باید در هنگام خرید مورد توجه قرار گیرد.

ترجیحات شخصی

دندانپزشکان اغلب بر اساس تجربیات و ماهیت عمل خود ترجیحات شخصی دارند. برخی ممکن است کارایی و سادگی ساکشن خشک را در اولویت قرار دهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است از عملکرد آرام تر و اثر خنک کنندگی ساکشن مرطوب قدردانی کنند.

از مقاله ساکشن دندانپزشکی چیست؟ نیز دیدن فرمائید.

ساکشن خشک و ساکشن مرطوب دندانپزشکی مناسب با طرح درمان

ساکشن مناسب دندانپزشکان عمومی

در درمان‌های معمول دندانپزشکی مانند معاینه ، تراش دندان و پر کردن، هر دو سیستم ساکشن خشک و مرطوب می‌توانند به طور موثر دید کافی را حفظ کنند. انتخاب ممکن است به راحتی و آشنایی پزشک با یک سیستم خاص بستگی داشته باشد.

ساکشن مناسب جراحی دهان و دندان

در درمان‌های سخت تر مانند جراحی های دهان، راندمان حذف مایعات بسیار مهم می شود. ساکشن‌های خشک، با مکش سریع و متمرکز، ممکن است در این درمان ها برای اطمینان از دید و دقت مطلوب ترجیح داده شوند از این رو به این مدل، ساکشن جراحی دندانپزشکی نیز گفته می‌شود.

ساکشن مناسب درمان پریودنتال

درمان‌های پریودنتال اغلب شامل مدیریت مایعات مختلف است و انتخاب بین ساکشن خشک و مرطوب ممکن است تحت تأثیر الزامات خاص این روش‌ها باشد. متخصصان دندانپزشکی ممکن است سهولت نگهداری و عملکرد کلی سیستم را در تنظیمات پریودنتال در نظر بگیرند.

آینده ساکشن‌ها در دندانپزشکی

نوآوری های تکنولوژیکی

حوزه فناوری دندانپزشکی به طور مداوم در حال پیشرفت است و روندهای آینده ممکن است سیستم های ساکشن نوآورانه ای را ایجاد کنند که بهترین ویژگی های ساکشن خشک و مرطوب را با هم ترکیب می کنند. پیشرفت در مواد، طراحی و اتوماسیون ممکن است کارایی و کاربر پسند بودن این سیستم ها را افزایش دهد.

ملاحظات زیست محیطی

از آنجایی که پایداری زیست محیطی در صنایع مختلف از جمله مراقبت های بهداشتی به یک موضوع مهم تبدیل می شود، ساکشن‌ها در آینده ممکن است مواد ناسازگار با محیط زیست بیشتری را علاوه بر فیلتر کردن در خود جای دهند. مطب های دندانپزشکی ممکن است به دنبال سیستم هایی باشند که آلودگی و مصرف انرژی را به حداقل برسانند و در عین حال عملکرد مطلوب را حفظ کنند.

نتیجه گیری

در نتیجه، انتخاب بین ساکشن خشک و ساکشن مرطوب دندانپزشکی یک تصمیم چند وجهی است که شامل تحلیل کردن عوامل مختلفی از جمله کارایی، نیازهای تعمیر و نگهداری، سطوح نویز و ترجیحات شخصی است. دندانپزشکان باید به دقت نیازهای مربوط به مطب و محدودیت های بودجه خود را ارزیابی کنند تا تصمیمی آگاهانه اتخاذ کنند که با اهداف و ارزش های مطب دندانپزشکی آنها همسو باشد. با ادامه پیشرفت فناوری، آینده سیستم‌های ساکشن نوین راه‌حل‌های پیچیده‌تر و متناسب‌تر را برای چشم‌انداز در حال تکامل مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *