...

کمپرسور دندانپزشکی چیست؟ انواع کمپرسور یونیت دندانپزشکی

کمپرسور دندانپزشکی چیست؟ انواع کمپرسور یونیت دندانپزشکی

کمپرسور دندانپزشکی یکی از مهمترین تجهیزات دندانپزشکی در هر مطب و کلینیک دندانپزشکی است که از وظیفه ی تولید هوا خشک و عاری از آلودگی و انتقال هوا به سمت یونیت و به حرکت در آمدن اینسترومنت ( توربین، آنگل و ایرموتور) می‌شود. کمپرسور ها در مدل های مختلفی تولید شده اند که نمونه های قدیمی، دیگر مناسب استفاده نیستند و باعث خرابی زود هنگام یونیت و اینسترومنت ها خواهد شد.

در این مقاله به توضیح کمپرسور دندانپزشکی، انواع کمپرسور، نحوه ی کار کمپرسور باد و همچنین مزایا و معایب مدل های مختلف، و همچنین مناسب ترین مدل کمپرسور دندانپزشکی ببرای کلینیک و مطب های دندانپزشکی می‌پردازیم.

کمپرسور دندانپزشکی چیست؟

کمپرسور دندانپزشکی چیست؟

کمپرسور هوا دستگاهی است که دارای مخزن برای ذخیره هوا و همچنین موتور است که از طریق سیلندر، هوای محیط را دریافت و درون مخزن ذخیره می‌کند. کمپرسور ها یکی از مهمترین تجهیزاتی است که در مطب ها موجود است و باعث کارکرد کلیه قسمت های یونیت شامل ساکشن، پوار و اینسترومنت های چرخشی دندانپزشکی می‌شود.

هوایی که از سمت کمپرسور دندانپزشکی به سمت یونیت دندانپزشکی ارسال می‌شود باید بدون گرد و غبار و همچنین بخار آب باشد از همین رو از انواع فیلتر ها و درایر ها استفاده می‌شود.

کمپرسور یونیت دندانپزشکی چیست؟

کمپرسور یونیت دندانپزشکی چیست؟

کمپرسور یونیت صندلی دندانپزشکی اویل فری و بدون روغن، بهترین انتخاب برای مطب دندانپزشکی بوده و از این رو به آن ها کمپرسور یونیت دندانپزشکی نیز گفته می‌شود. در گذشته کمپرسور ها به صورت روغنی تسمه ای بودن که امروزه مدل بدون روغن جایگزین شده است.

کمپرسور های یونیت دندانپزشکی با توجه به تعداد یونیت فعال در مطب باید انتخاب شده تا در زمان استفاده دچار افت فشار و خرابی زود هنگام نشوند.

انواع کمپرسور دندانپزشکی

کمپرسور دندانپزشکی در دو نوع روغنی و اویل فری (Oil Free) تولید شده اند که هر دو مدل وظیفه تامین هوا برای تجهیزات دندانپزشکی را دارد. مدل روغنی یا مدل دیگر یعنی تسمه ای در گذشته کاربرد داشته ولی به روز ترین مدل های دارای سیلندر های بدون روغن یا در اصطلاح کمپرسور اویل فری دندانپزشکی است.

کمپرسور روغنی

کمپرسور های روغنی معمولا صدای کمتری دارند و در گذشته از آن ها استفاده می‌شدند. سیلندر کمپرسور درون روغن قرار گرفته است و همین امر باعث مخلوط شدن هوا و بخار روغن و جمع شدن درون مخزن می‌شود.

هوای تولیدی در کمپرسور روغنی دارای بخار روغن و آلودگی است که درون دهان بیمار نیز حس خواهد شد و از مشکلات دیگر آن می‌توان به خراب شدن زودتر قطعات داخلی یونیت و همچنین اینسترومنت های آنگل و ایرموتور و توربین می‌شود.

کمپرسور اویل فری

کمپرسور اویل فری دندانپزشکی که پرفروش ترین مدل در بازار است و دارای هوایی بدون آلودگی و همچنین با استفاده از فیلتر ها میتوان بدون بخار آب از آن استفاده نمود.

کمپرسور های اویل فری از طریق دو سیلندر هوا را دریافت و با توحه به اینکه درون مخزن متراک می‌کند، بخار آب نیز در کف مخزن جمع خواهد شد. از طریق اتو درایر، فیلتر ها و یا اتودرین باید هوای خروجی بدون آبو عاری از آلودگی را به سمت یونیت دندانپزشکی ارسال کند.

نحوه‌ی کار کمپرسور دندانپزشکی

نحوه ی کار کمپرسور دندانپزشکی بدین صورت است که از طریق دو سیلندر، باعث دریافت هوا بیرون و همچنین متراکم شدن درون مخزن آن می‌شود. این هوا از طریق شیلنگ ها به سمت مخزن رفته و نحوه ی تشخیص میزان هوا درون کمپرسور از طریق پرشرسوئیچ انجام می‌شود.

بر روی کمپرسور دندانپزشکی پرشرسوئیچ وظیفه روشن و خاموش شدن موتور در صورت رسیدن به کمترین فشار و همچنین قطع کردن برق در صورت پر شدن مخزن می‌کند. شیر یکطرفه برای ورودی هوا و عدم بازگشت به سمت سیلندر ها و همچنین شیربرقی هم وظیفه جلوگیری از تجمع و مبحوس شدن درون لوله های کمپرسور می‌شود.

نکات مهم انتخاب کمپرسور دندانپزشکی مناسب کلینیک و مطب دندانپزشکی چیست؟

در هنگام انتخاب و خرید کمپرسور دندانپزشکی ، باید به نکاتی توجه کنید تا بتوانید بهترین نمونه را برای مطب و کلینیک های دندانپزشکی تهیه نمود. نکات انتخاب کمپرسور مناسب کلینیک ها و مطب دندانپزشکی عبارتند از:

قدرت موتور کمپرسور

قدرت موتور کمپرسور

قدرت موتور کمپرسور دندانپزشکی یکی از مهمترین نکات در هنگام خرید کمپرسور است. موتور ها در توان های 550، 750، 1100 و 1500 وات تولید شده اند. توان موتور، رابطه مستقیم با قدرت کمپرسور دارد. برای هر یونیت دندانپزشکی به شرط عدم استفاده از ساکشن هوایی متصل به کمپرسور، موتور 750 وات مناسب است.

تعداد موتور کمپرسور با تعداد یونیت فعال رابطه مستقیم دارد و باید متناسب اب هم باشند بدین صورت که هر یونیت باید یک موتور 750 وات در اخیتار داشته باشد.

نوع سیم پیچ

نوع سیم پیچ کمپرسور دندانپزشکی

سیم پیچ کمپرسور دندانپزشکی بسیار مهم است که از نوع تمام مس باشد. موتور های مسی در حقیقت بیشترین طول عمر را دارد که باید قبل از تهیه، از مسی بودن موتور اطمینان حاصل کنید. معمولا سیم پیچ های مسی دارای قیمت بالاتری نیز نسبت به مدل های سیم پیچ آلومینیوم هستند.

حجم مخزن کمپرسور

حجم مخزن کمپرسور با توجه به اینکه محلی برای جمع و فشرده سازی هوا درون آن است، بسیار مهم است که به اندازه مصرف تجهیزات دندانپزشکی انتخاب شود. حداقل حجم مخزن برای کمپرسور و مناسب یک یونیت فعال دندانپزشکی، 40 لیتر است.

مخزن های کمپرسور دندانپزشکی در مدل های 40، 70، 80، 100، 120 لیتر و … تولید می‌شود. حجم مناسب هر یونیت 40 لیتر و هر چه تعداد یونیت بیشتر شود باید حجم آن نیز افزایش یابد. مخزن 70 لیتری مناسب دو یونیت، 100 لیتری مناسب 3 تا 4 یونیت و … است.

نوع مخزن کمپرسور

نوع مخزن کمپرسور در خرید کمپرسور بسیار حائز اهمیت است که از ورق های مناسب استفاده کرده و حجم مناسب داشته باشد و جوش مناسبی نیز داشته باشد. مخزن کمپرسور با توجه به اینکه هوا با فشار بالا را درون خود قرار میدهد باید از لحاظ ایمنی کامل باشد.

یکی از نکات دیگر در مخزن کمپرسور اهیمت دارد، داشتن مخزن اپوکسی شده است. اپوکسی بودن مخزن باعث ضدزنگ زدن بودن مخزن شده و همین امر باعث عدم ورود آب و زنگ به اینسترومنت ها و یونیت می‌شود.

نکات نگهداری از کمپرسور هوا دندانپزشکی

نکات نگهداری از کمپرسور هوا دندانپزشکی که با رعایت آن میتوان طول عمر دستگاه کمپرسور را افزایش دهید. رعایت هر یک از این نکات میتواند تا حدود زیادی بر روی طول عمر کمپرسور دندانپزشکی تاثیر بگذارد که عبارتند از:

 • مکان مناسب قرار گیری (تهویه هوای مناسب و فضای باز)
 • استفاده از فن در صورت قرار گیری در باکس
 • داشتن فیلتر هوا برای جلوگیری از ورود گرد و خاک به سیلندر موتور
 • تخلیه آب درون مخزن هر هفته یکبار
 • استفاده از اتودرین در زیر مخزن برای خالی کردن اتوماتیک آب مخزن
 • استفاده از درایر یا فیلتر دو ستونه برای کاهش رطوبت به داخل مخزن

نتیجه گیری

کمپرسور دندانپزشکی که یکی از مهمترین تجهیزات دندانپزشکی است، باید متناسب با تعداد یونیت در مطب یا کلینیک دندانپزشکی انتخاب شوند. عدم رعایت نکات در هنگام خرید باعث خرابی زودهنگام در کمپرسور دندانپزشکی می‌شود. کمپرسور دندانپزشکی اویل فری oil free یکی از بهترین انتخاب ها برای تجهیزات دندانپزشکی است.

3 دیدگاه برای “کمپرسور دندانپزشکی چیست؟ انواع کمپرسور یونیت دندانپزشکی

 1. محمد امین خواجه موگَهی گفته:

  خسته نباشید، عالی بود

 2. ثمره مینایی گفته:

  اطلاعات نسبتا کاملی بود، ممنونم

 3. اناهیتا شهبازی گفته:

  ممنون از توضیحات و اطلاعات خوبتون درباره تجهیزات دندانپزشکی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *