سیکل استریل اتوکلاو دندانپزشکی چیست؟ انواع سیکل کاری در اتوکلاو

سیکل استریل اتوکلاو دندانپزشکی

سیکل استریل اتوکلاو دندانپزشکی (Dental autoclave Sterilization Cycle) یا برنامه های کاری در اتوکلاو، در هنگام استریل تجهیزات دندانپزشکی مسئله مهمی است که باید دندانپزشکان و دستیاران از آن مطلع باشند.

در ادامه این مقاله به مشخصات هر سیکل کاری و تفکیک بخش های مختلف سیکل کاری اتوکلاو کلاس B می‌پردازیم.

سیکل استریل اتوکلاو دندانپزشکی چیست؟

سیکل استریل اتوکلاو دندانپزشکی به تعداد مراحل وکیوم ، تعداد دفعات تزریق آب، تعداد مرحله خشک کن و درجه حرارت انتخابی در زمان استریل دستگاه تاثیر دارد.

سیکل های اتوکلاو در دمای 121 و 134 درجه سانتی گراد قابل انتخاب است که داشتن پارچه، پک اتوکلاو یا بدون پوشش بودن ابزار ها در انتخاب سیکل کاری و مدت زمان استریل تفاوت ایجاد خواهد کرد.

در نظر داشته باشید با توجه به سیکل انتخابی، زمان استریل در اتوکلاو ها بین 25 تا 150 دقیقه متغیر است.

مراحل سیکل استریل اتوکلاو دندانپزشکی

مراحل سیکل استریل اتوکلاو دندانپزشکی

سیکل استریل اتوکلاو دندانپزشکی به ترتیب دارای مراحل زیر است:

  • آبگیری آب از درون مخزن آب تمیز
  • اولین مرحله ایجاد خلاء
  • افزایش دما
  • استریل شدن تجهیزات
  • تخلیه بخار و آب به سمت مخزن آب کثیف
  • دومین مرحله ایجاد خلاء
  • خشک شدن ابزار ها
  • یکسان سازی دما و فشار با محیط
  • پایان کار

انواع سیکل کاری اتوکلاو دندانپزشکی

انواع سیکل کاری اتوکلاو دندانپزشکی

سیکل های اتوکلاو در مدل های مختلف اتوکلاو کلاس b چینی و اروپایی متفاوت است. ما در ادامه به اسم های این سیکل ها و تعداد مراحل در هر کدام از سیکل های کاری می‌پردازیم.

استریل بدون پک اتوکلاو و پارچه

برای استریل ابزار بدون پک اتوکلاو و همچنین پارچه، باید از نماد های Nude , Solid , Sold , Unwrapped استفاده کنید.

استریل با پارچه مخصوص

این سیکل کاری، برای استریل ابزار ها با پارچه مخصوص است که عمل وکیوم در این سیکل یک مرحله ای و مرحله‌ی خشک کن به دلیل جذب رطوبت پارچه، نسبت به سیکل های دیگر طولانی تر است. نماد های این سیکل به نام های Cotton , Tampon می‌باشد.

استریل با پک اتوکلاو

سیکل کاری با پک استریل اتوکلاو ، دارای سه مرحله وکیوم و مرحله خشک کن طولانی است.نماد های استریل با پارچه عبارتند از Package , Holow , Wrapped , Universal , Porous , B 134

استریل بدون پک اتوکلاو

وثتی که ابزار را بدون پک و با سریع ترین سیکل میخواهیم استریل کنیم از نماد های Emergency , Flash , Veloce , Quick باید استفاده نمود. وکیوم در این سیکل ها یک مرحله و زمان خشک کن نییز خیلی کوتاه است.

استریل عوامل بیماری زا

برای از بین بردن عوامل بیماری زا از جنس پروتئین مانند جنون گاوی باید از این سیکل کاری استفاده نمود. نماد های این سیکل شامل Prion , Sanguin , Bloody میشود. مدت زمان استریل طولانی تر از همه سیکل های موجود است تا ساختار پروتئین شکسته شود.

توجه داشته باشید که این سیکل شامل باکتری و ویروس ها نمی‌باشد. همچنین از این سیکل برای استریل ابزار های خونی باید استفاده نمود.

استریل با مشخصات دلخواه

این سیکل کاری در برخی از اتوکلاو های دندانپزشکی وجود دارد که مراحل وکیوم و مدت زمان خشک کن را می‌توان تغییر داد. نماد این سیکل کاری نیز User-Defined می‌باشد.

اطمینان از استریل شدن ابزار های دندانپزشکی

یکی از مهمترین نکات در هنگام استفاده از اتوکلاو و استریل ابزار و تجهیزات دندانپزشکی، اطمینان از انجام کامل سیکل استریل اتوکلاو دندانپزشکی و استریل شدن ابزار هاست. روش های مختلفی برای تست عملکرد صحیح اتوکلاو است که در ادامه به آن ها می‌پردازیم.

اندیکاتور

تست اندیکاتور اتوکلاو دندانپزشکی

در حقیقت اندیکاتور ها یکی از روش ها برای تست سیستم بخاردهی و تکمیل روند کاری اتوکلاو است اما این بدین معنا نیست که بیماری ها و پروتئین ها از بین رفته باشند.

تست های بیولوژیکی

تست های بیولوژیکی

تست های مانند B&D , Helix و … که از مهمترین تست ها در کنترل صحبت عملکرد اتوکلاو و روند استریل ابزار های دندانپزشکی است. این تست ها برای بررسی نفوذ بخار آب به داخل پک ها و همچنین از بین بردن پروتئین‌ها مانند ایدز هستند.

نتیجه گیری

سیکل استریل اتوکلاو دندانپزشکی یعنی مراحلی که طی شده تا ابزار ها و تجهیزات به طور کامل استریل شوند. انتخاب سیکل کاری مناسب در هنگام استریل، باعث کاهش زمان و همچنین اطمینان بیشتر در مورد استریل شدن کامل ابزار ها را در پی خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *